MANGANUM (Manganum sulfuricum) = MANGÁN (Síran mangánatý)

Mangán je podobne ako železo rozšíreným kovovým prvkom v zemskej kôre a vyskytuje sa prakticky vždy spolu s rudami železa. Využíva sa predovšetkým v metalurgii ako prísada do rôznych zliatin a farebných pigmentov. V oceliarstve sa používa na zvyšovanie pevnosti železa.

Najčastejšie prípady použitia prípravku Manganum

Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tohto prípravku, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:

  • Neurologické problémy a nervovo-svalové poruchy: parkinsonizmus (Zincum, Ferr phos, Mag phos, Kali phos), epilepsia (Kali phos, Silicea, Cuprum), problémy s motorikou a svalová slabosť (Calc phos, Ferr phos, Kali phos).
  • CNS problémy: impulzívne a hyperaktívne správanie (Calc phos, Kali phos).
  • Chronické zápalové ochorenia chrupaviek a podpora ich regenerácie (Nat mur, Zincum, Calc phos, Silicea).
  • Autoimunitné a chronické zápaly, myastenia gravis, reumatoidná artritída, diabetes 1. typu, lupus, psoriáza atď. (Ferr phos, Kali sulph, Zincum, Cuprum).
  • Metabolické poruchy: diabetes, znížená glukózová tolerancia, vysoký cholesterol (Mag phos, Zincum, Nat phos).
  • Nedostatok energie, extrémna únava (Kali phos, Ferr phos, Nat mur, Mag phos).
  • Ťažko liečiteľná osteoporóza a pomalé hojenie zlomenín (Calc phos, Silicea, Mag phos, Zincum, Cuprum, vitamíny D a K).
  • Otravy mangánom.

Tvárová diagnostika

Hnedé vejárikovité zafarbenie po stranách vonkajších kútikov očí.

Podrobná biochémia
V ľudskom tele sa mangán nachádza v stopovom množstve (v rozmedzí 10 až 20mg u dospelého človeka). Koncentruje sa v kostiach, chrupavkách, nervovom systéme, pečeni, pankrease a vo vlasoch. Jeho obsah sa zvykne stanovovať z vlasov alebo z krvi. Ako to však býva so stanovením hladiny minerálnych látok v organizme, krvné testy žiaľ neposkytujú spoľahlivý obraz. Viac mangánu sa totiž nachádza v červených krvinkách ako v plazme.
Odporúčaná denná dávka je 2 mg. Maximálna tolerovaná denná dávka je 11 mg. Z tela sa vylučuje žlčou.

Mangán sa nachádza najmä v rastlinnej strave, v orechoch, semenách, klíčkoch, celozrnných obilninách a v sóji. Podobne ako železo alebo meď je na jednej strane potrebný pre ľudský organizmus, no na druhej strane jeho zvýšená prítomnosť je toxická. Ohrození sú jednak pracovníci v oceliarňach a priemysle, ktorí dýchajú mangán z prachu, a tiež ľudia s poruchami pečene, keďže mangán sa rýchlo vylučuje pečeňou do žlče. Vstrebáva sa pomaly a obtiažne, rýchlo sa však vylučuje, čím sa organizmus chráni pred jeho toxickými účinkami.
Mangán a železo majú kompetitívny vzťah, čo môže znamenať, že anemickí ľudia sú viac ohrození intoxikáciou mangánom. Otrava sa môže vyskytovať aj v miestach s vysokým obsahom mangánu vo vode. Intoxikácia sa prejavuje v prvom rade nervovými a neuromuskulárnymi symptómami ako problémy s motorikou, tremor, svalová stuhnutosť, svalová slabosť, extrémna podráždenosť, agresivita, halucinácie, hyperaktívne správanie, impulzívne správanie, duševná choroba, demencia, tzv. „mangánové šialenstvo“, problémy s prehĺtaním a dýchaním a symptómy podobné parkinsonizmu.
Mangán je dôležitý pre duševné zdravie. Manganum v systéme bunkových solí môže pomôcť pri obraze podobnom otrave a pri neurologických symptómoch ako podráždenosť, ďalej pri symptómoch podobných parkinsonizmu, pri epilepsii a myastenii gravis (autoimunitné ochorenie prejavujúce sa svalovou slabosťou, problémami s prehĺtaním a dýchaním). Hladina mangánu ovplyvňuje tvorbu neuromediátora dopamínu.
Nedostatok mangánu je zriedkavý. Najčastejšie u epileptikov, diabetikov, pacientov s osteoporózou alebo s pomalým hojením zlomenín. Mangán je dôležitý pre tvorbu a regeneráciu chrupaviek (chondroitín sulfátu, polysacharidu chrupaviek). Nedostatok má za následok abnormality kostí a kĺbov. Deficit mangánu je závažnejší v tehotenstve, pretože má teratogénny efekt na plod.
Mangán je esenciálny pre metabolizmus glukózy a tvorbu energie. U diabetikov bývajú hladiny mangánu znížené. Jeho deficit sa prejavuje ako metabolické zmeny: nedostatočná tvorba energie, glukózová intolerancia, diabetes, znížený HDL-cholesterol (dobrý cholesterol).
Mangán je súčasťou antioxidantu Mn-superoxidu dismutázy, enzýmu, ktorého prítomnosť je závislá od príjmu mangánu do organizmu a ktorý chráni bunkové membrány pred oxidačným stresom. Pôsobí proti zápalu pri reumatoidnej artritíde a môže pomôcť aj pri ďalších chronických zápalových degeneratívnych alebo autoimunitných ochoreniach (napríklad lupus erythematosus alebo psoriáza).