doTERRA

Esenciálne oleje sú po stáročia využívané prostriedky na liečbu fyzických či psychických ťažkostí. Egypťania používali aromatické esenciálne oleje v lekárskej praxi, v kozmetike a pri príprave jedál. Starí Gréci ich používali k terapeutickým masážam a k aromaterapii. Rimania používali esenciálne oleje k zlepšeniu zdravia a k osobnej hygiene. V stredoveku boli používané pre svoje antibakteriálne účinky a aj ako voňavky. V dnešnej dobe boli znovuobjavené v roku 1937 francúzskym chemikom, Rene-Marice Gattefosse. Moderné použitie olejov sa začalo rýchlo rozširovať spolu s výskumom a overením celej rady ich zdravotných a uspokojujúcich účinkov.

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zložky, ktoré sa nachádzajú v semenách, kvetoch, stonkách, koreňoch či iných častiach rastlín a plodov. Môžu byť silné a krásne voňajúce. Určite každý ste mali niekedy potešenie z vône ruže, cítili ste vôňu čerstvej mäty a tak ste zažili aromatickú kvalitu esenciálnych olejov. Oleje môžu pozdvihnúť náladu, upokojiť zmysly, vyvolať emocionálny zážitok. Použitie esenciálnych olejov ide však ďaleko za hranicu využitia ich vône.

Oleje sa získavajú prostredníctvom extrahovania, destilácie vodnou parou pri veľmi nízkej teplote alebo lisovaním za studena. Dôraz je kladený na miesto pestovania a zberu. Zložky čistých esenciálnych olejov tvoria nízkomolekulárne látky, prevažne terpény, estery, aldehydy, ketóny, alkoholy, fenoly a oxidy. Esenciálne oleje sú 50 až 70 krát efektívnejšie než samotné byliny, napr. v prípade mäty je na výrobu 1 až 2 litrov esenciálneho oleja potrebná 1 tona rastlinného materiálu. To je dôvod prečo sa 1 kvapka mätového oleja rovná 28 šálkam mätového čaju.

Kto je doTERRA?

Výrobcov esenciálnych olejov je v súčasnosti viacero.

Spoločnosť doTERRA vznikla v roku 2008 v Utahu, USA. Založil ju David Stirling, Emily Wright a Dr. David K.Hill. Esenciálne oleje doTERRA sú 100% prírodné. Neobsahujú žiadne látky alebo syntetické (umelé) zložky. Pri získavaní rastlinného materiálu doTERRA prísne dbá na čistotu pôdy, kde sa rastliny pestujú, na skúsenosti svojich dodávateľov, ktorí si uvedomujú dôležitosť maximálneho využitia potenciálu rastlín a optimálne nastavenie destilačného procesu, ktorý zabezpečuje maximum účinných látok.

Odporúčam používať značky olejov, ktoré majú na fľaštičkách uvedené CPTG (Certified pure therapeutic grade). Sú to certifikované čisté oleje terapeutickej triedy, ktorých výroba prešla množstvom testov kvality vrátane testovania proti kontaminácií oleja. Toto značenia zaviedla spoločnosť doTERRA.

Výber esenciálneho oleja?

Keď vyberám esenciálny olej pre klienta, vždy pristupujem individuálne podľa jeho preferencií. Z olejov vyberiem tie, ktoré sú efektívne pre konkrétne ťažkosti klienta. Z týchto olejov si klient vyberie jeden alebo viacero, ktoré mu najviac voňajú. Napríklad pri úzkosti môžu byť účinné oleje z levandule, citrusov, medovky, tymiánu, borievky, cédrového dreva, cyprusu, muškátu, ylang-ylangu a iné. Každý olej však ovplyvňuje iný druh úzkosti, teda úzkosť vznikajúcu z iných príčin a teda vyžadujúcu iný prístup.

Pri odporúčaní oleja, klientovi nemusí olej vždy na začiatku voňať. Vôňa je signál pripravenosti nášho organizmu pustiť svoj chybný program, či už vedomý alebo nevedomý. Prítomnosť príjemnej vône až chuti klienta na olej je krásnym signálom pripravenosti organizmu púšťať, čo už ďalej nepotrebuje niesť.

NÁKUP esenciálnych olejov doTERRA

– Nákup olejov zabezpečím na základe Vašej objednávky prijatej do 10 dňa každého mesiaca.
Dodanie objednaných olejov do 8-10 dní od obdržania objednávky za maloobchodnú cenu.
Registrácia priamo do spoločnosti doTERRA.
Registrácia sa dá uskutočniť za poplatok 20 € bez nákupu.
Alebo registrácia s registračným balíkom produktov (v tom prípade sa platí iba cena registračnej sady bez poplatku za registráciu). K ponuke je niekoľko typov registračných sád.

  • Trio pre začiatočníkov 3×15 ml olej Citrón, Levanduľa, Mäta
  • Balík pre športovcov obsahuje 5x 5ml olej Lavender, Melaleuca, Peppermint, OnGuard, Breathe, 2x vyživový doplnok xEO MEGA a MITO2MAX, krém Deep Blue a Deep Blue complex..
  • Balík Rodinného lekára obsahuje 10 x 5 ml olejov ako Peppermint, Lavender, Melaleuca, Oregano, Frankincense, Breathe, ZenGest, Deep Blue, OnGuard a 15 ml Smart and Sassy
  • Balík emocionálnej aromaterapie, Balík na prečistenie a obnovu ad.

Cena balíkov sa pohybuje od 51€ vrátane DPH vyššie.

Registráciou získate prístup do virtuálnej kancelárie a možnosť si objednávať produkty z tepla domova za veľkoobchodnú cenu t.j. -25% z MC, zbierať body (produktový kredit) za nákup, ktoré môžete vymeniť za produkty podľa potreby, každý mesiac je jeden druh produktu v zľave -10%, pri objednávke nad 125 PV (približne rovnako v €) získate 1 produkt mesiaca zadarmo, plus iné bonusy (BOGO akcie keď za cenu jedného produktu kupujete dva rôzne produkty atď.)

K registrácií Vám poskytujeme bezplatnú konzultáciu v trvaní 1 hod o spôsobe ako objednávať a základné informácie k užívaniu esenciálnych olejov plus Vám bude odoslaná brožúra „Sprievodca použitím esenciálnych olejov“.

Spôsoby POUŽITIA esenciálnych olejov:

  • Do tela sa môžu dostať prostredníctvom vstrebania cez póry kože – masážne použitie,
  • Aromatickým použitím – vdýchnutím (molekuly priamo vstupujú do krvného obehu) použite difúzor, aby ste rozptýlili esenciálny olej do vzduchu alebo si dajte 2 kvapky do dlani a priložte k nosu a inhalujte
  • Vnútorným užitím (má niekoľko spôsobov)
  • Vnútorné užívanie:
   • môže ísť o aplikáciu 1 kvapky pod jazyk (napr. 1 kv Frankincense (kadidlo), ktoré pochádza z Ománu má dobu rozpadu v organizme až 12 hod t.j. 12 hodín účinkovania)
   • prostredníctvom aplikácie do tobolky (Veggie Caps) a následného prehltnutia
   • pridaním priamo do nápoja 120 ml čistej vody.

VÝNIMKY pri užívaní esenciálnych olejov

Spoločnosť doTERRA akceptuje zoznam FDA GRAS. Ide o zoznam látok, ktoré boli označené ako bezpečné pre použitie v potravinových výrobkov. Zoznam obsahuje esenciálne oleje, ktoré majú dobre zdokumentovanú históriu bezpečného používania. Je dôležité si však zapamätať, že existujú niektoré esenciálne oleje, ktoré sú zdokumentované ako bezpečné pre použitie (vonkajšie na pokožku), avšak sa nemôžu používať vnútorne v dôsledku ich chemického zloženia a účinku na telo. Chemické zloženie esenciálnych olejov neznamená syntetické! Napr. aj v potravinárstve rozlišujeme, či si kúpime Vanilkový cukor (výroba z vanilkového lusku) alebo Vanilínový cukor (synteticky aromatizovaný cukor ethylvanilínom).
Každý éterický olej má jedinečné chemické zloženie, ktoré spôsobuje rôzne reakcie v tele ako sa olej metabolizuje.
Chemický proces nepovažujme za jednoznačne zlý proces, bez chémie v našom tele by sme ťažko žili. Už iba proces nášho nádychu a výdychu je proces chemickej reakcie!

A/ Esenciálne oleje, ktoré sa nikdy nesmú použiť vnútorne v nijakom množstve:

  • Tuja (arborvitae)
  • Cédrové drevo (Cedarwood)
  • Cyprus (Cypress)
  • Douglaská jedľa (Douglas Fir)
  • Eukalyptus (Eucalyptus)
  • Arália
  • Gaultéria (wintergreen)
  • Biela jedľa (White Fir)

B/ Pri vnútornom užívaní by sa niektoré éterické oleje nemali prehĺtať priamo alebo aplikovať priamo na jazyk či do úst.
Sú príliš silné (horúce, pálivé), aby sa dali prijať priamo. Tieto oleje je možné použiť a to prehltnutím kapsule (Veggie caps) s 2 kv oleja, prípadne ak 1 kv oleja pridáme do 120 ml tekutiny a rozmiešame alebo ak 1 kv oleja zmiešame s lyžičkou medu a tak prehĺtame.

Oleje, ktoré sú zaradené medzi silné pre priame orálne užitie:

  • Cejlónska škorica (Cinnamon)
  • Klinček (clove)
  • Pamajorán (Oregano)
  • Škorica (Kassia)
  • Rasca
  • Tymián (Thyme)

Odporúčaná cesta k DÁVKOVANIU esenciálnych olejov

Pri dávkovaní musíme zvážiť osobnú zdravotnú históriu. Predtým ako začnete s používaním olejov by ste mali konzultovať s vašim lekárom svoj zdravotný stav.
Aj pri zvážení všetkých bezpečnostných faktorov musíme používať éterické oleje vždy vo vhodných dávkach. Či už používame éterické oleje aromaticky, vonkajším použitím alebo vnútorne. Správne dávkovanie je najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečné používanie. Primeraná (efektívna) dávka sa bude líšiť od osoby k osobe na základe zdravotného stavu, veku a samotného oleja.

Vnútorne (dospelí) maximálne spotrebovať 20 kvapiek esenciálnych olejov počas 24 hodín, maximálna dávka pre dieťa je 12 kvapiek počas 24 hodín.

Na vonkajšie použitie (dospelí) max. 12 – 36 kvapiek počas 24 hodín, maximálna dávka pre dieťa je 3 – 12 kvapiek počas 24 hodín.

Na aromatické užívanie nie sú odporúčania.

Pri esenciálnych olejoch platí, menej je viac.
Dospelí: zvyčajne používajú 1 – 4 kvapky
Deti: zvyčajne používajú 1 – 2 kvapky.

Detičkám rozrieďte esenciálny olej v 1 kávovej lyžičke medu, 1 dcl čistej vody a pri vonkajšom užívaní vo frakcionovanom kokosovom oleji.
Tehotenstvo: vyhnúť sa olejom Birch, Cassia, Cinnamon, Cypress, Eucalyptus, Rosemary, Thyme, Wintergreen!

ZVYŠOVANIE a ZOSLABOVANIE účinnosti

Esenciálne oleje sú hydrofóbne, a teda nerozpustné vo vode. Aplikáciou vody na miesto, kde bol použitý esenciálny olej, jeho účinok zosilňujeme.

A naopak pri silnom účinku esenciálneho oleja a obrannej reakcii tela máme možnosť účinok zoslabiť – použitím normálneho oleja.

Esenciálne oleje by sa nemali dostať priamo do očí, do vnútra ušného kanáliku, do otvorených rán.
V prípade kontaktu s vnútornými sliznicami tela, resp. očami, ušami, nosom alebo pálenie kože nepoužívajte vodu (spôsob vymytia), ale ihneď na zoslabenie účinku použite akúkoľvek olejovú či tukovú bázu (maslo, kokosový olej, olivový olej, rastlinný olej)

CITLIVOSŤ na éterický olej je rozdielna od človeka ku človeku

Preto pri začiatkoch sa používa iba 1 – 2 kvapky za deň a pri vonkajšom užívaní môžeme olej riediť s iným olejovým nosičom (frakcionovaný kokosový olej)
Pri citlivej pokožke je potrebné vždy esenciálne oleje riediť v pomere aspoň 1:10. Prejav citlivej pokožky je začervenanie po aplikácií esenciálneho oleja vonkajším – masážnym spôsobom. V takomto prípade je vhodná aplikácia na chodidlá.

FOTOSENZITIVITA

Pri vonkajšej aplikácií esenciálneho oleja na pokožku z radu citrusové oleje (Lemon, Wild Orange, Lime, Bergamot, Kumquat, Grapefruit, Tangerine, Neroli, Petitgrain a pod) nesmiete sa minimálne po dobu 12 hodín vystavovať UV žiareniu na priamom slnku.

V opačnom prípade sa môžu prejaviť zmeny pigmentu (škvrny, fľaky na pokožke) kvôli fotosenzitivite.

Nepoužívajte informácie o esenciálnych olejov doTERRA ako náhradu za lekársku konzultáciu. Ak máte zdravotné problémy vrátane choroby alebo zranenia, vyhľadajte lekársku zdravotnú odbornú pomoc a starostlivosť!